Nowoczesny korpus w pasiece Miodowa Dolina

Do tej pory wyznawałem zasadę – pszczoły – drewno – nic innego. Jak mawiał Konfucjusz – tylko mędrcy i głupcy zdania nie zmieniają. Jak widać, ani jednym ani drugim nazwać się nie mogę. Właśnie rozpoczynam nowy rozdział w pasiece.

20160520_072213

Wczoraj odebrałem formę do wylewania uli poliuretanowych. To w tej chwili najbardziej nowoczesna technologia wykonywania korpusów. Ule takie powoli wypierają konstrukcje drewniane. Skąd więc zmiana? Co mną kierowało?

Obserwując wiosenny rozwój rodziny zauważam znaczne jego przyspieszenie w przypadku ciepłych uli poliuretanowych. To pierwsze. Drewno. O ile kiedyś najbardziej naturalne, to w tej chwili przesycone wszystkim co w powietrzu krąży. Nie jest już tak czyste, jakby mogło się wydawać. Poliuretan jest. Trwałość na pewno nie będzie ustępowała ulom „klepkowym” – czyli takim, które wykonane są z cienkiej deski. Gładkie ściany, bez szpar to ogromna łatwość utrzymania wysokiego poziomu higieny w ulu.

W przypadku gospodarki wędrownej największą zaletą uli poliuretanowych  jest waga. Korpus poliuretanowy w mojej pasiece waży 1,4kg. Korpus drewniany około 4kg lub nawet 6,5 kg w przypadku obicia deskami również zewnętrznej strony. W przypadku średnich rodzin na 4-5 korpusach jest to różnica ponad 12kg na ulu. Tyle lżej dla kręgosłupa.

Jedyną wadą (lub zaletą, jeśli spojrzeć odwrotnie) uli poliuretanowych jest niska przepuszczalność powietrza. Ścianki nie przepuszczają pary wodnej tak jak inne materiały i ul nie „oddycha”. Wymaga to zapewnienia właściwej wentylacji. W moim przypadku odpowiada za to osiatkowana dennica higieniczna.

Poniżej pierwszy odlew, jeszcze „ciepłe”, w paście rozdzielającej.. Może by go tak nad łóżkiem powiesić 😀

20160520_072358 20160520_072333 20160520_072325

Poniżej film pokazujący produkcję korpusów w pasiece.


4 thoughts on “Nowoczesny korpus w pasiece Miodowa Dolina

  1. Super sprawa mam takie korpusy i jestem bardzo zadowolony tyle że moja forma jest z blachy stalowej i po długim użytkowaniu jest już nieszczelna.

  2. Dopiero zaczynam przygodę z pszczołami, mam trzy ule wielkopolskie 12 ramkowe ze styroduru, ale pszczoły go wygryzają. Dlatego wiosną, o ile przezimują, chcę je zmienić na poliuretanowe. Stąd moje pytanie, czy mógłbym prosić o sprzedaż takich kilku uli?. Znalazłem takowe w ofercie Łukasiewicza, ale zbyt drogie w porównaniu z drewnianymi, niemal o połowę, co przy pracochłonności powinno iść w drugą stronę.

  3. Czy te formy są na sprzedarz

    1. Powoli myślę o sprzedaży własnej.. Pasieka rozrosła się już wystarczająco. W tej chwili jest to tylko zabezpieczenie w razie nagłej potrzeby wykonania brakujących elementów.

Leave a reply